"Er noen blant dere syk? La ham kalle til seg menighetens eldste, og de skal be for ham og salve ham med olje i Herrens navn. Og troens bønn skal hjelpe den syke, og Herren skal reise ham opp, og har han gjort synder, skal han få dem tilgitt. Bekjenn derfor deres synder for hverandre og be for hverandre, for at dere kan bli helbredet. Et rettferdig menneskes bønn har stor kraft og virkning." Jak 5,14-16.

Jakob var "sjefen" for de messiastroende i Jerusalem, han var en mann for sine åndelige søsken. Agj 21,18 nevner hans rolle i flokken:

"Neste dag gikk Paulus med oss til Jakob, og alle de eldste kom dit."

En annen gang kom Paulus til de eldste troende i Jerusalem, hvor Jakob var den som tok beslutningen, jfr Agj.15,13-15:

"Etter at de hadde talt, tok Jakob til orde og sa: Brødre, hør på meg! Simon har fortalt hvordan Gud fra først av sørget for å ta ut av hedningene et folk for sitt navn. Og med dette stemmer profetenes ord overens, som det står skrevet:"

Jakob er forfatteren til Jakobs brev i Bibelen, og herfra er dagens drypp hentet fra. Dryppet gjelder for den som er syk. Jakob ber den syke tilkalle seg menighetens
eldste, slik at de kan be og salve ham med olje i Herrens navn. Troens bønn skal hjelpe den syke, og Herren skal reise ham opp. Synder som er begått vil den syke
få tilgivelse for. Derfor sier Jakob at vi skal bekjenne våre synder for hverandre og be for hverandre. Dette gjøres for at vi skal bli helbredet,for et rettferdig menneskes bønn har stor kraft og virkning.

Jeg hørte en gang en historie fra Finland om en som lå alvorlig syk og de nærmeste visste ikke hva de skulle gjøre. Da var det noen som kom på Jakobs ord i Bibelen, at de skulle tilkalle menighetens eldste i kommunen. De fant til slutt ut at det var en mann som bodde på aldershjemmet, men han var ingen kristen, men den eldste i
kommunen. De var uvitende om hva en eldstebroder var. Mannen fra gamlehjemmet ble sendt til den syke og han salvet ham med olje , om de bad sies det ikke noe
om, men resultatet uteble ikke , den syke ble frisk.

Bruker selv salvekrukken når noen ber om det, resultatet kommer noen ganger straks etter, andre ganger går det en stund før legedom kommer.

"Herren skal reise ham opp,.."

God helg!